Choroba Alzheimera – charakterystyka, przyczyny i objawy

przewóz chorych do szpitala Łódź

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do otępienia. Choroba ta głównie uaktywnia się u osób po 67 roku życia. Jest to główny powód dlaczego choroba Alzheimera jest identyfikowana z wiekiem seniora.

 

Charakterystyka choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera to dolegliwość dotycząca zwyrodnienia układu nerwowego powodująca ogólne otępienie. Jej przyczyny oraz powstawanie nie zostały do końca poznane. Na Alzheimera chorują najczęściej seniorzy.

 

Proces choroby powoduje uszkodzenia w korze mózgowej konsekwentnie upośledzając zdolności do wykonywania podstawowych czynności. Finalnym etapem Alzheimera jest zaawansowana demencja i całkowity zanik kognytywnych zdolności.

Przyczyny Alzheimera

 

Do tej pory, współczesna medycyna nie jest w stanie zdefiniować wiarygodnych czynników Nie są znane czynniki, które wywołują pojawienie się u danej osoby choroby Alzheimera.

 

Jedyna możliwa poszlaka w znalezieniu przyczyny tej choroby, to uwarunkowania genetyczne. Statystycznie istnieje silna korelacja między predyspozycjami genetycznymi a prawdopodobieństwem wystąpienia choroby.

 

Oprócz tego, do ogólnych czynników zwiększających możliwość pojawienia się Alzheimera to:

- wiek seniora

- cukrzyca

- płeć żeńska

- występowanie Alzheimera w naszym drzewie genealogicznym

 

Stadium progresji choroby

Etap łagodny

Pierwszy etap choroby. Główna cecha tego okresu, to zwiększające się kłopoty z pamięcią. Jest to trudny etap to rozpoznania, ponieważ często jest mylony z naturalnym procesem starzenia u osób w wieku seniora. 

 

Do sygnałów które mogą alarmować naszą czujność należą:

Częstę gubienie przedmiotów przez naszych członków rodziny

Zwiększające się problemy z wymową

Częste zmiany nastroju

Drastycznie zwiększona prokrastynacja 

 

Etap zaawansowany

Cecha tego etapu to alarmujące zaniki pamięci. Dodatkowo, choroba Alzheimera zaczyna oddziaływać na podstawowe funkcje życiowe:

- duże trudności z rozpoznawaniem twarzy i imion bliskich

- znaczące problemy w komunikowaniu się

- obojętność względem własnego otoczenia i wyglądu

- bezpodstawne zmiany nastroju

 

Etap końcowy

W tym stadium choroba obejmuje już większą część mózgu i przypomina głębokie otępienie. Zaawansowane uszkodzenia mózgu doprowadzają do dysfunkcji we wszystkich sferach życia. Osoba chora traci kontrolę nad swoim ciałem oraz otoczeniem. Nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie i musi być pod dobową opieką.

- niezdolność do rozpoznania najbliższych oraz własnej osoby

- częste dysfunkcje mięśni i problemy z podstawowymi funkcjami (oddech, mowa, przełykanie)

- potrzeba dobowego nadzoru opiekuna

transport sanitarny Lodz 2021