Obalamy mity na temat antybiotyków – Antybiotykoterapia według MoniMed Transport

Antybiotyki były obecne w okół nas od zawsze. Natomiast, poznanie możliwości anybiotykoterapi zostało odkryte w XX wieku. Ponieważ leczenie antybiotykami różni się od konwencjonalnych metod, powstało wiele mitów i fałszywych informacji dotyczących dawkowania i efektów ubocznych antybiotykoterapii.
Antybiotyki – definicja
Są to szerokie grupy leków, których wspólna zdolność to możliwość zahamowania rozwoju szkodliwej bakterii w naszym organizmie. Antybiotyki są tworzone z bakterii i grzybów a ich głównym zadaniem jest pobudzenie naszego systemu obronnego w organizmie poprzez kontrolowane dawkowanie wrogich bakterii.
Antybiotyki są pomocne w walce z wirusami i grypą ?
Antybiotyki są stosowane w przypadkach infekcji bakteryjnych. Nie są stosowane w przypadkach choroby na tle wirusowym. Dodatkowo, antybiotyki mogą zostać użyte profilaktycznie przed zabiegami chirurgicznymi, jeżeli operowany pacjent ma znacząco obniżoną odporność.
Czy terapia antybiotykowa może zostać przerwana ?
Jest to podstawowy błąd wielu pacjentów, którzy przyjmują antybiotyki. Po rozpoczęciu terapii antybiotykowej, stan zdrowia poprawia się w przeciągu kilku dni. Następnie, wielu pacjentów przestaje przyjmować leki ze względu na zuważalną poprawę w samopoczuciu. Jest to duży błąd, ponieważ pozostałe bakterie mogą spowodować nawrót choroby. Dodatkowo, nawrót choroby powoduje wzmocnienie komórek bakteryjnych co zwiększa zagrożenie ze strony choroby.
Antybiotyk w połączeniu z witaminami najszybciej wyleczy chorobę ?
Antybiotyki powinny być przyjmowane bez dodatkowego spożycia innych leków. Ważne, aby w czasie terapii nie przyjmować innych preparatów takich jak cynk i żelazo. Spowoduje to magazynowanie antybiotyków przez nasz organizm w węzłach chłonnych a nie wątrobie.
Ważne aby antybiotyki były popijane wodą mineralną. Nie należy popijać leków, napojami gazowanymi, sokami owocowymi lub mlekiem.
