Bezpieczeństwo badań diagnostycznych i zabiegów w czasie pandemii

przewóz chorych na badania Łódź

Perspektywa trzeciej fali pandemi staje się coraz bardziej możliwe. Naturalną reakcją na możliwość ponownych obostrzeń jest strach i niepokój. Z tego powodu, wielu pacjentów rezygnuje z wykonywania rutynowych badań.

 

Osoby które zauważają niepokojące objawy różnych chorób, nie informują o tym odpowiednich placówek. Każdy pacjent powinien dołożyć wszelkich starań, aby ciągłość wykonywania jego badań została zachowana pomimo sytuacji epidemiologicznej która panuje w naszym kraju.

 

W obecnej sytuacji ważne jest, aby kontynuować wykonywanie badań takich jak biopsia, gastroskopia i kolonoskopia.

 

Biopsja to  rodzaj precyzyjnego zabiegu diagnostycznego, polegający na bezpośrednim pobraniu materiału biologicznego z tkanek podejżewanych o aktywność nowotworową.

 

Biopsia może być wykonana z podejżeniem innych zmian, niż zmiany nowotworowe. Pobrana próbka, jest przesyłana do badania histopatologicznego. Po badaniu, jest możliwe stwierdzenie rodzaju tkanki i jej prawdopodobieństwo w inicjowaniu zmian nowotworowych.

 

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbytnicę kolonoskopu. Jest on zakończony małą kamerką, która pozwala lekarzowi obejrzeć wnętrze jelita. Podczas badania możliwe jest usunięcie polipów, tamowanie krwawienia z przewodu pokarmowego, poszerzenie zwężeń jelitowych.

 

Istnieją konkretne sygnały i wskazania które sugerują kolonoskpie jako skutczne narzędzie diagnostyczne we wczesnym wykryciu choroby nowotworowej. Do sygnałów zaliczamy:

- Biegunki, ołówkowe stolce lub długo trwające zaparcia

- Pojawianie się polipów jelita grubego

- intensywne krwawienie z odbytu

- silne skurczowe bóle brzucha

 

Gastroskopia to metoda badania początkowego odcinka przewodu pokarmowego, która pomaga lekarzowi skontrolować stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia polega na wprowadzeniu do przełyku przewodu, który rejestruje i przekazuje obraz z wnętrza ciała pacjenta.

 

Gastroskopię jest efektywnym narzędziem do diagnozy pacjentów u których podejrzewa się wczesne stadium chorób przewodu pokarmowego. Zalicza się do nich:

- chłoniak żołądka

- rak żołądka

- rak przełyku

 

Co może powodować choroby górnych odcinków przewodu pokarmowego?

- Choroba bakteryjna,

- Nadmierne i długotrwałe używanie ostrych przypraw

- Źle skompowana dieta która bazuje tylko na produktach ciężkostrawnych

- nadużywanie alkoholu

- długotrwałe palenie papierosów

przewóz niepełnosprawnych onkologia