Bezpieczeństwo badań diagnostycznych i zabiegów w czasie pandemii

Perspektywa trzeciej fali pandemi staje się coraz bardziej możliwe. Naturalną reakcją na możliwość ponownych obostrzeń jest strach i niepokój. Z tego powodu, wielu pacjentów rezygnuje z wykonywania rutynowych badań.
Osoby które zauważają niepokojące objawy różnych chorób, nie informują o tym odpowiednich placówek. Każdy pacjent powinien dołożyć wszelkich starań, aby ciągłość wykonywania jego badań została zachowana pomimo sytuacji epidemiologicznej która panuje w naszym kraju.
W obecnej sytuacji ważne jest, aby kontynuować wykonywanie badań takich jak biopsia, gastroskopia i kolonoskopia.
Biopsja to rodzaj precyzyjnego zabiegu diagnostycznego, polegający na bezpośrednim pobraniu materiału biologicznego z tkanek podejżewanych o aktywność nowotworową.
Biopsia może być wykonana z podejżeniem innych zmian, niż zmiany nowotworowe. Pobrana próbka, jest przesyłana do badania histopatologicznego. Po badaniu, jest możliwe stwierdzenie rodzaju tkanki i jej prawdopodobieństwo w inicjowaniu zmian nowotworowych.
Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbytnicę kolonoskopu. Jest on zakończony małą kamerką, która pozwala lekarzowi obejrzeć wnętrze jelita. Podczas badania możliwe jest usunięcie polipów, tamowanie krwawienia z przewodu pokarmowego, poszerzenie zwężeń jelitowych.
Istnieją konkretne sygnały i wskazania które sugerują kolonoskpie jako skutczne narzędzie diagnostyczne we wczesnym wykryciu choroby nowotworowej. Do sygnałów zaliczamy:
- Biegunki, ołówkowe stolce lub długo trwające zaparcia
- Pojawianie się polipów jelita grubego
- intensywne krwawienie z odbytu
- silne skurczowe bóle brzucha
Gastroskopia to metoda badania początkowego odcinka przewodu pokarmowego, która pomaga lekarzowi skontrolować stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia polega na wprowadzeniu do przełyku przewodu, który rejestruje i przekazuje obraz z wnętrza ciała pacjenta.
Gastroskopię jest efektywnym narzędziem do diagnozy pacjentów u których podejrzewa się wczesne stadium chorób przewodu pokarmowego. Zalicza się do nich:
- chłoniak żołądka
- rak żołądka
- rak przełyku
Co może powodować choroby górnych odcinków przewodu pokarmowego?
- Choroba bakteryjna,
- Nadmierne i długotrwałe używanie ostrych przypraw
- Źle skompowana dieta która bazuje tylko na produktach ciężkostrawnych
- nadużywanie alkoholu
- długotrwałe palenie papierosów
