Efekt cukrzycy na nasz organizm – jak duże jest ryzyko?

przewóz niepełnosprawnych łódź

Co roku miliony osób zmaga się z cukrzycą. Szacowana liczba to 2-3 mln Polaków. Jest to poważna choroba metaboliczna, polegająca na wieloletnim utrzymywaniu się zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi.

 

Większość przypadków zaawansowanej cukrzycy odnosi się do długotrwałego podwyższenia glukozy we krwi. Konsekwentnie zaburzenia metabolizmu prowadzą do uwolnienia wolnych rodników (anionorodniki ponadtlenkowe).

 

To one tworzą dalsze cukrzycowe komplikacje. Tworzą uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów oraz przyczyniają się do niewydolności nerek. Dodatkowo, długotrwałe uszkodzenie naczyń krwionośnych zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru.

 

Drastyczne skutki cukrzycy dotykają większość osób cierpiących na tę chorobę. Jednakże, wczesne wykrycie cukrzycy jest trudne co w wielu przypadkach utrudnia leczenie powikłań.

 

Neuropatia cukrzycowa – uszkodzenie nerwów wywołane cukrzycą

Nieumiarkowane stężenie cukru we krwi blokuje naczynia krwionośne z dostarczaniu tlenu i składników odżywczych do nerwów czuciowych w naszym organizmie.

 

Stopniowe uszkodzenie nerwów idzie  w parze z innymi negatywnymi procesami metabolicznymi, które są wywołane przez hiperglikemię.

Neuropatia cukrzycowa dotyczy między 30-40% osób chorujących na cukrzyce. W przypadku neuropatii najbardziej narażone są nerwy oddalone od centrum układu krążenia.

 

W Pierwszej kolejności, atakowane są nerwy kończyn dolnych, które odpowiadają za odczuwanie temperatury oraz bólu. Dodatkowo, neuropatia cukrzycowa może wywoływać dysfunkcję autonomicznego układu nerwowego. Jest on odpowiedzialny za pracę narządow i czynności fizjologicznych, których odruchy odbywają się automatycznie.

 

W jaki sposób leczyć neuropatię cukrzycową?

 

Proces leczenia neuropatii jest skupiony na trzech etapach:

1. Unormowwanie poziomu cukru we krwi. Rekomendowanym sposobem na kontrolę glikemii jest zmiana nawyków żywieniowyh. Odpowiednia diete dobrana przez profesjonalnego dietetyka, jest skutecznym sposobem na kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

 

2. Przyjmowanie leków ogólnoustrojowych jest częścią leczenia objawowego.

 

3. Stosowanie benfotiaminy w odpowiednich dawkach. Benfotiamina ma chartakter ochronny przeciwko szkodliwym procesom metabolicznym które towarzyszą cukrzycy. Najgroźniejsze zachowanie patologicznego naszego metabolizmu, to nadmierne wydzielanie AGE.

transport medyczny lodz