Efekt otyłości na nasze zdrowie

Według światowej organizacji zdrowia, blisko 2 mln ludzi rocznie umiera na choroby powiązane z otyłościa i skrajną nadwagą. Wielu Polaków zmaga się ze złymi nawykami żywieniowymi, niezdrowym trybem życia i brakiem wiedzy na temat nadwagi prowadzącym do wielu schorzeń i chorób.
Większość z nas rozumie otyłość jako problem dotyczący estetyki naszej sylwetki. Takie podejście jest bardzo mylące, ponieważ otyłość oddziałowuje na wszystkie organy w naszym organizmie i w ekstremalnych przypadkach może być przyczyną zgonu.
Częstymi schorzeniami i chorobami wynikającymi z otyłości są:
- miażdżyca
- cukrzyca
- choroby układu krążenia
- zawał lub zator
- udar
- choroba nowotworowa
- wysilenie kręgosłupa lub stawów
Osoby zmagające się z otyłością posiadają większe prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych. Badania naukowe demonstrują trzykrotnie większe ryzyko zawału serca u kobiet po 30 roku życia ze zdiagnozowaną otyłością niż u kobiet zachowujących zdrową wagę, w tym samym wieku.
Silna korelacja pomiędzy otyłością a nadciśnieniem jest szeroko udokumentowany. Nadciśnienie, średnio występuje u ponad 50% osób ze zdiagnozowaną otyłością. Ta niebezpieczna sytuacja powstaje, ponieważ wraz ze wzrostem masy naszego ciała, wzrasta ciśnienie naszej krwi.
W naszym organiźmie, rozwój cukrzycy może być śmiertelny w skutkach. Wraz ze wzrostem otyłości, wzrasta otyłość brzuszna. W konsekwencji, znacząco większa ilość tkanki tłuszczowej gromadzi się w jamie brzusznej.
Następnie, duża ilość tluszczu wytworzonego w trzewiach, może uodpornić nasze tkanki na insulinę.
Choroby zwyrodnieniowe stawów, to częste powikłania długoletniej otyłości. Długotrwały nacisk na stawy i obciążenie kręgosłupa prowadzi do osłabień i konsekwentnie uszkodzeń stawów.
Systematyczne wycieranie błony która reguluje stawy prowadzi do rosnącego bólu w miejscach takich jak kolana, łokcie, odcinek lędźwiowy.
