Regularne badania i wspieranie w dbaniu o zdrowie

Na skutek procesu starzenia, seniorzy zmagają się z rozwojem wielu dolegliwych chorób. Demencja, depresja i Parkinson to jedne z wielu przykładów chorób, które mogą dotyczyć naszych bliskich. Ponieważ, ludzki mózg jest najmniej znanym obszarem we współczesnej medycynie, warto się nie poddawać i wspierać naszych bliskich w tych trudnych chwilach. Kluczowym elementem spowolnienia chorób umysłowych na które cierpią seniorzy jest stała kontakt i regularne konsultacje z lekarzem rodzinnym. Ważna jest nić porozumienia między seniorem a jego rodziną. Ludzie którzy są aktywni społecznie mają znacząco większą szansę na redukowanie progresji demencji jak i parkinsona.

 

 

Konfigurowanie środowiska domowego pod seniora

 

Ważne jest aby senior mógł czuć się komfortowo i bezpiecznie we własnym otoczeniu. Statystycznie 70-80% urazów dolnych kończyn jak i złamań są upadki w domu. Aby zniwelować ryzyko upadku naszych bliskich należy:

- dobrze doświetlić każde pomieszczenie – seniorzy w więkoszści cierpią na problemy ze wzrokiem. Znikome lub brak oświetlenia w danym pomieszczeniu, zwiększa szanse na nieumyślne potknięcie lub poślizgnięcie

- Usunięcie małych dywaników, wycieraczek bądź dywanów

- uporządkowanie podłogi ze zbędnych kabli

- zabezpiecz lub usuń kańciaste powierzchnie, upewnij się że senior ma wystarczająco dużo miejsca w pokojach przejściowych, korytarzach

 

Jak dostosować odżywianie pod osobę starszą ?

 

Ważne aby w diecie dla seniora pojawiały się potrawy lekkostrawne. Odpowiednia obróbka termiczne, również ma duże znaczenie. Zazwyczaj, seniorzy mają problemy z przełykaniem bądź uzębieniem co utrudnia spożywanie potraw trudnych do przełknięcia. Ważne aby dbać o:

- regularne spożywanie posiłków

- przygotowywanie potraw w lekki sposób (gotowane na parze, pieczone)

- unikać czerwonego mięsa i tłustych ryb

 

Troska o higienę

 

Higena jest fundamentalnym aspektem naszego życia. Z wiekiem, wykonywanie codziennych czynności staje się trudniejsze, dlatego ważne jest aby pomóc seniorowi w ukończeniu codziennej rutyny. Utrzymywanie wysokiego poziomu higieny o osoby starszej nie tylko zmniejsza ryzyko stworzenia infekcji ale i motywuje jako codzienna aktywność.

 

Codzienna pielęgnacja seniora to duże wyzwanie i ważna jest szczera ocena naszych możliwości. Jeśli widoczne jest, że sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z utrzymywaniem higieny u naszych bliskich, warto skożystać z fachowej pomocy. Pomoc pielęgniarki bądź opiekunki może okazać się wartościowa w sytuacji kiedy nie jesteśmy w stanie utrzymywać pomocy na wysokim poziomie.

transport medyczny i sanitarny Łódź tani 2021
przewóz niepełnosprawnych onkologia