Chore zatoki – częsta dolegliwość i jak z nią walczyć

Transport Sanitarny Lodz 2021

Chore zatoki – Częsta dolegliwość i jak z nią walczyć

 

Katar, zaburzenia węchu, ucisk i ból głowy, szczególnie podczas schylania to tylko niektóre objawy choroby zatok. O tym, jak skutecznie leczyć zatoki opowiada laryngolog, Magdalena Łapienis z Salve Przychodnie.

Zapalenie zatok to jedno z najpopularniejszych dolegliwośći w okresie jesienno-zimowy.

Objawy to nawracający katar, wrażeniem rozpierania w okolicy czoła i policzków. Choroba jest dość powszechna i nie należy jej lekceważyć. Mało kto wie, że nieleczona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Zapalenie zatok – Rodzaje

 

Zapalenie zatok obejmuje zatoki przynosowe oraz jamy nosa. Choroba może przebiegać z różnym nasileniem. Z tego względu należy wyróżnić:

 

Ostre zapalenie zatok

 

Pojawia się ono np. raz w roku i trwa krócej niż 12 tygodni. Najczęściej stan zapalny przechodzi po ok. 10 dniach. Jeżeli zapalenie zatok jest prawidłowo leczone, nie zostawia po sobie żadnych śladów;

 

Przewlekłe zapalenie zatok

 

Choroba w postaci przewlekłej jest dużo cięższa.

Przewlekłe zapalenie zatok oznacza, że zapalenie ostre nie było leczone prawidłowo. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy ostre zapalenie często nawraca. Przewlekła infekcja zatok trwa zazwyczaj ponad 12 tygodni, a objawy towarzyszą choremu cały czas z różnym stopniem nasilenia. Stosowane leki nie radzą sobie z tym rodzajem zapalenia.

 

Zapalenie zatok- Diagnoza

 

Pierwszym etapem badania zapalenia zatok u chorego jest badania palpacyjne. Ma ono na celu wykrycie miejsc w których doszło do stanu zapalnego w okolicach twarzy i szyi pacjenta. Oceniana jest jama nosa a następnie lekarz szuka śladów wydzieliny lub polipów.

 

Zapalenie zatok – Leczenie

 

W wielu przypadkach, zalecana jest domowa kuracja w walce z chorobami zatok. Potencjalne rozwiązania dotyczą przyjmowania dużej ilości płynów, szklane bańki, okłady na czoło w okolicy zatok oraz dbanie o odpowiednią inhalacje.

W wypadku kiedy domowe sposoby nie spełniają oczekiwanych rezultatów, należy rozważyć konsultacjie u lekarza.

 

W przypadku wizyty, lekarz może przepisać leki obkurczające śluzówkę nosa i zatok. Krople do nosa jak i leki doustne, także należą do potencjalnych rozwiązań walki z zapaleniem zatok.

Transport Sanitarny Lodz 2021