Porównanie testów na COVID-19 Antygenowy vs RT-PCR

Dbanie o nasze bezpieczeństwo w dobie pandemii to najwyższy priorytet. Ważne jest aby upewnić się czy rzeczywiście jesteśmy zarażeni w momencie kiedy odczuwamy objawy związane z wirusem SARS-CoV-2.

Na dzień dzisiejszy, istnieją dwa rodzaje testów na wykrycie koronawirusa, test antygenowy i test RT-PCR.

 
Test antygenowy- charakterystyka
Testy antygenowe na COVID-19 są rzetelnym sposobem na wykrycie zakażenia. Po wykonaniu wymazu z nosogardzieli, otrzymujemy wynik w około 30 minut.

Test antygenowy nie jest drogi w porównaniu z metodami laboratoryjnymi, ponieważ wykonuje się je bez specjalistycznej aparatury. Z tego powodu, są popularne w przychodniach, izbach przyjęć bądź oddziałach SOR.


Testy antygenowe na COVID-19 (kasetkowe) są szybkim sposobem na wykrycie zakażenia. Wynik otrzymuje się w około 30 minut po pobraniu wymazu z nosogardzieli. Ogromną ich zaletą jest również cena. Testy te są relatywnie
 
Test RT-PCR– charakterystyka
Ten test polega na pobraniu próbki genetycznej od pacjenta i dalszej analizie w celu wykrycia wirusa SARS-CoV-2. Wymaz jest pobierany z nosogardzieli tak jak z testem antygenowym.

Uzyskany materiał biologiczny jest dalej poddany analizie i w przeciągu 32h otrzymujemy wynik badania. Ten dłuższy czas oczekiwania przekłada się na znacząco większą dokładność badania.


Testy RT-PCR pozwalają wykryć wirusa nawet jeśli pacjent nie posiada żadnych objawów. Jest to znacząco bardziej wiarygodna metoda i dlatego wykorzystuje się ją w miejscach publicznych bądź kluczowych miejsc w komunikacji (przejścia graniczne lub lotniska).

transport medyczny lodz