Nowotwór – która odmiana jest najgroźniejsza

transport sanitarny Łódź na badania

Przez wiele lat, choroby układu krążenia były uznawana za najbardziej niebezpieczne dla Polaków. Od dłuższego czasu, choroby nowotworowe stanowią największy procent przyczyn śmiertelności wśród polaków. Ponieważ przyczyn i współczynniki które oddziałowują na występowanie raka są odnotowywane w krajach o niskim jak i wysokim dochodzie, warto rozróżnić typy nowotworów.

 

Na dzień dzisiejszy, medycyna nie jest w stanie jasno określić jednolitego katalizatora który odpowiadałby za inicjacje chorób nowotworowych. Natomiast wieloletnie badania udowodniły, że wieloletnie podejście i styl życia który prowadzimy, ma wpływ na zwiększenie lub zmniejszenie szans na chorobę.

 

Najczęściej wymieniane czynniki to:

1. Nałogi i używki

2. Standard i styl naszego życia (stres, presja społeczna, nastawienie do życia)

3. Jakość i ilość snu

4. Dieta oraz aktywność fizyczna

 

Zdaniem naukowców, około 60-70% nowotworów złośliwych to bezpośredni wynik szkodliwych czynników i wyborów które podejmuje w życiu codziennym.

 

Profilaktyka raka

Zgodnie z podejściem ‘’lepiej zapobiegać niż leczyć’’, bardzo ważne jest promowanie profilaktyki wśród młodej jak i dorosłej części społeczeństwa. Spośród wymienionych czynników działających korzystnie na rozwój raka warto wyszczególnić:

  • Palenie tytoniu

  • Nadmierne spożywanie alkoholu

  • Odżywianie produktami GMO

  • Spożywanie produktów z dużą ilością konserwantów

 

Do przykładowych badań które pomogą wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium choroby zaliczamy:

  • kolonoskopia – rak jelita grubego,

  • cytologia – rak szyjki macicy,

  • mammografia – rak piersi,

 

Wizyta u specjalisty onkologicznej

W walce z nowotworem czas odgrywa kluczową rolę, dlatego nie należy odkładać wizyty u onkologa w przypadku kiedy mamy podejrzenia odnośnie naszego stanu zdrowia. Specjalista onkologiczny jest w stanie przyjąć pacjenta bez skierowania, co znacząco skraca czas oczekiwania na wizytę.

 

Co warto zrobić przed wizytą u onkologa ?

1. Upewnij się, że posiadasz kompletną dokumentację medyczną

Posiadanie wszystkich aktualnych wyników badań, opini lekarskich, dokumentacji po zabiegach chirurgicznych i historie danych chorób jest bardzo ważne. Pełna dokumentacjia zapewni większą szansę, o precyzjną diagnozę przez onkologa.

 

2. Bądź gotowy/gotowa na spisanie notatek

Warto zanotować najważniejsze informacje i wnioski ze spotkania. Czas spędzony w gabinecie to przeżycie któremu towarzyszą duże emocje, dlatego warto zanotować kluczowe wnioski onkologa ze spotkania

przewóz niepełnosprawnych onkologia