Sezon zimowy bez kontuzji – jak uchronić się przed złamaniami

transport sanitarny niepełnosprawnych

Charakterystyką sezonu zimowego są niskie temperatury, obfite opady śniegu i niekiedy liczne kontuzje towarzyszące sezonowi narciarskiemu.

 

Ważne jest, aby zachowywać maksimum bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych. Firma transportu sanitarnego, posiada konkretne porady jak uniknąć złamań bazując na doświadczeniu swoim jak i swoich pacjentów.

 

Wbrew ogólnemu przekonaniu, uprawianie sportów jak i innych aktywności zimowych wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Kluczowe jest aby nie podejmować jazdy na nartach, jeżeli nie trenowaliśmy dolnej parti naszego ciała przynajmniej 2-3 tygodni wcześniej.

 

W transporcie sanitarnym często zauważalismy, że nasi pacjenci podejmowali próby jazdy na nartach lub snowboardzie bez żadnego przygotowania fizycznego. Wcześniejsze przygotowanie kondycyjne jak i wzmocnienie naszych mięsni łydek i czworogłowych uda pozwoli na bardziej stabilną jazdę jak i mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji w razie upadku.

 

Z doświadczenia w transporcie medycznym i sanitarnym zauważyliśmy, że umiejętność prawidłowego upadania podczas uprawiania sportów zimowych jest równie ważna jak i nauka samej jazdy. Do stworzenia kontrolowanej sytuacji w której upadek jest najmniej bolesne, ważne jest aby rozluźnić wszystkie mieśnie.

 

Upadek z napiętymi mięsniami jest znacząco bardziej niebezpieczny. Podczas transport medycznego i sanitarnego na terenie całej Polski, zawsze prosimy naszych pacjentów o roluźnienie mięsni co bardzo zwiększa bezpieczeństwo pacjenta.

 

 

Podczas uprawiania sportów zimowych, należy pamiętać o zbilansowanych posiłkach i odpowiedniej kaloryce naszej diety. Wbrew ogólnemu przekonaniu, sporty zimowe należą do grupy najbardziej angażujących nasze dolne partie ciała, prowadząć do spalania dużej ilości kalorii.

 

Średnio, człowiek jeżdzący na nartah spala oko 300-400 kcal/h. Biorąc pod uwagę długość naszej aktywności na powietrzu, cały dzień jazdy może doprowadzić do spalenia 2,5-3 tysięcy kalorii. Dodatkowym czynnikiem który przyśpiesza nasz metabolizm, jest niska temperatura.

 

W momencie kiedy transport medyczny dojeżdza na wezwanie do kontuzjowanego pacjenta, dowiadujemy się o złym odżywianiu narciarza w dzień kontuzjii.

Ostatnim elementem bezpiecznej jazdy, jest dbanie o usztywnienie naszych stawów podczas wysiłku fizycznego.

 

W momencie upadku ważne jest rozluźnienie mięsni, natomiast podczas jazdy na nartach musmiy pamiętać o usztywnieniu stawu skokowego. W tym przypadku, warto zaopatrzeć się w stabilizatory i opaski ochronne.

 

Używa się ich profilaktycznie i prawidłowo zmniejszają ryzyko kontuzji.

 

prywatne pogotowie Łódź