Wiosna a smog – efekt smogu na nasze płuca w czasach pandemii

prywatna karetka Łódź

Od wielu lat, smogowa mapa Europy klasyfikuje Polskę jako ‘’strefę czerwoną’’. Stopień zanieczyszczenia powietrza znacząco różni się między województwami, natomiast ogólna skala jest bardzo wysoka.

 

W Polskim społeczeństwie stanowczo wzrasta liczba osób świadomych korelacji między ilością i szkodliwością smogu a prawdopodobieństwem chorób nowotworowych bądź problemów układu oddechowego. Smog ma bardzo szkodliwe, udokumentowane działanie na nasz układ oddechowy.

 

Cykliczne raporty Polskiej Izby Ekologii wskazują 9-11% wszystkich zachorowań na raka płuc są bezpośrednim wynikiem wysokięgo stężenia smogu w powietrzu. Dodatkowo, Polska Izba Ekologii alarmuje o ogromnej liczebności ofiar smogu w Polsce.

 

Negatywny wpływ smogu jest także zauważalny w sferze naszego środowiska. Spadający poziom jakości naszej gleby w połączeniu z roznącą liczbą zanieczyszczeń w powietrzu ma długotrwały wpływ na jakość naszych płuc.

 

Kluczowe jest aby móc zdefiniować elementy smogu które mają śmiertelny wpływ na nasze płuca. Najgroźniejsze aspekty smogu to:

- tlenek węgla

- dwutlenek węgla

- WWA

- dioksyny

- furany

 

Smog a nasz układ krążenia

Oprócz bardzo negatywnego wpływu na nasz układ oddechowy, smog znacząco szkodzi naszemu układowi krążenia. Mikroskopijne cząsteczki pyłu które są zawieszone w powietrzu są w stanie przeniknąć do naszego krwiobiegu.

 

Dalej, toksyczne cząsteczki smogu są w stanie doprowadzić do:

- zaburzenia krążenia

- niewydolności serca

- zmian miażdżycowych

- wylewu

transpot sanitarny niepełnosprawnych