Wiosna a smog – efekt smogu na nasze płuca w czasach pandemii

Od wielu lat, smogowa mapa Europy klasyfikuje Polskę jako ‘’strefę czerwoną’’. Stopień zanieczyszczenia powietrza znacząco różni się między województwami, natomiast ogólna skala jest bardzo wysoka.
W Polskim społeczeństwie stanowczo wzrasta liczba osób świadomych korelacji między ilością i szkodliwością smogu a prawdopodobieństwem chorób nowotworowych bądź problemów układu oddechowego. Smog ma bardzo szkodliwe, udokumentowane działanie na nasz układ oddechowy.
Cykliczne raporty Polskiej Izby Ekologii wskazują 9-11% wszystkich zachorowań na raka płuc są bezpośrednim wynikiem wysokięgo stężenia smogu w powietrzu. Dodatkowo, Polska Izba Ekologii alarmuje o ogromnej liczebności ofiar smogu w Polsce.
Negatywny wpływ smogu jest także zauważalny w sferze naszego środowiska. Spadający poziom jakości naszej gleby w połączeniu z roznącą liczbą zanieczyszczeń w powietrzu ma długotrwały wpływ na jakość naszych płuc.
Kluczowe jest aby móc zdefiniować elementy smogu które mają śmiertelny wpływ na nasze płuca. Najgroźniejsze aspekty smogu to:
- tlenek węgla
- dwutlenek węgla
- WWA
- dioksyny
- furany
Smog a nasz układ krążenia
Oprócz bardzo negatywnego wpływu na nasz układ oddechowy, smog znacząco szkodzi naszemu układowi krążenia. Mikroskopijne cząsteczki pyłu które są zawieszone w powietrzu są w stanie przeniknąć do naszego krwiobiegu.
Dalej, toksyczne cząsteczki smogu są w stanie doprowadzić do:
- zaburzenia krążenia
- niewydolności serca
- zmian miażdżycowych
- wylewu
