Tomografia komputerowa – proces badania
Skuteczna diagnostyka przy użyciu promieniowania rentgenowskiego pozwala na dokładną diagnostykę poprzez wykorzystanie zdjęć rentgenowskich.
Dzięki nim, lekarze z dokładnością mogą przyjrzeć się złamanym kończynom lub chorym płucom. Promieniowanie rentgenowskie pozwala na wykonanie tomografii komputerowej.
Na czym polega tomografia komputerowa ?
Jest to badania w którym aparat rentgenowski wykonuje serie migawek i skanuje narządy pod wieloma płaszczyznami. Kilkaset do kilku tysięcy ujęć finalnie tworzy trójwymiarowy obraz.
Ta technika pozwala na precyzyjne odwzorowanie rzeczywistego stanu poszczególnych obszarów ciała bez korzystania z żadnych inwazyjnych metod.
Jak działa tomograf komputerowy?
Tomograf składa się z dwóch części, którymi są ruchomy stół oraz aparatura o kształcie owalnego portalu o nazwie gantry.
W momencie kiedy pacjent znajduje się w jej wnętrzu, umieszczona w nim lampa rentgenowska generuje promieniowanie które przechodzi przez całe ciało pacjenta i dociera do detektorów.
Jak przygotować się do tomografii komputerowej?
Kluczowym aspektem przygotowań do tego badania jest pozostanie na czczo. Nie powinniśmy spożywać jakichkolwiek posiłków minimum 6 godzin przed badaniem.
Dodatkowo 2 godziny przed badaniem nie należy przyjmować żadnych płynów.