Tomografia komputerowa – proces badania

Skuteczna diagnostyka przy użyciu promieniowania rentgenowskiego pozwala na dokładną diagnostykę poprzez wykorzystanie zdjęć rentgenowskich.

Dzięki nim, lekarze z dokładnością mogą przyjrzeć się złamanym kończynom lub chorym płucom. Promieniowanie rentgenowskie pozwala na wykonanie tomografii komputerowej.

 
Na czym polega tomografia komputerowa ?

Jest to badania w którym aparat rentgenowski wykonuje serie migawek i skanuje narządy pod wieloma płaszczyznami. Kilkaset do kilku tysięcy ujęć finalnie tworzy trójwymiarowy obraz.

Ta technika pozwala na precyzyjne odwzorowanie rzeczywistego stanu poszczególnych obszarów ciała bez korzystania z żadnych inwazyjnych metod.


Jak działa tomograf komputerowy? 

Tomograf składa się z dwóch części, którymi są ruchomy stół oraz aparatura o kształcie owalnego portalu o nazwie gantry.

W momencie kiedy pacjent znajduje się w jej wnętrzu, umieszczona w nim lampa rentgenowska generuje promieniowanie które przechodzi przez całe ciało pacjenta i dociera do detektorów.

 
Jak przygotować się do tomografii komputerowej?

Kluczowym aspektem przygotowań do tego badania jest pozostanie na czczo. Nie powinniśmy spożywać jakichkolwiek posiłków minimum 6 godzin przed badaniem.

Dodatkowo 2 godziny przed badaniem nie należy przyjmować żadnych płynów.

transport medyczny lodz